צנרת לבית – מבנה ותפקיד

הצנרת היא בין התשתיות החשובות ביותר עבור הבית. במאמר הבא נעמוד על מאפייני התשתית ונבין מה עושים במקרה של תקלות

כל מבנה, בית או דירה כוללים מספר מערכות תשתית. מערכות אלו משרתות את משתמשי הבית לצרכים שונים והן אחראיות על איכות החיים שלנו. יחד עם זאת, יש מדרג ברור והיררכיה בין מערכות מסוימות. הדוגמא הטובה ביותר לכך באה לידי ביטוי בחשיבות של הצנרת והביוב. תשתית הצנרת משתנה בין סוגי מבנים ובכפוף להתקדמות הטכנולוגיה. מצד שני, היא שומרת על מעמדה וכל תקלה בצנרת עלולה לגרום נזקים בלתי הפיכים למבנה ולנכס.

צנרת הבית היא תשתית בסיסית שבלעדיה לא ניתן לתפקד. מבחינת ביוב, תפקידה העיקרי של הצנרת הוא לפנות את כל השפכים הנוצרים בבניין אל מחוצה לו. במקביל פועלת גם מערכת ניקוז מים שתפקידה לפנות מי גשמים. מערכת המים כוללת חיבור לצנרת המים המתוקים העירונית והזרמתם בלחץ אל נקודות הקצה. הנקודות הן למעשה ברזים וסוללות מים קרים וחמים, מערכת כיבוי האש ומערכות נוספות הנבחרות על ידי האדריכל, הקבלן והמהנדס.

מאפייני החלקים השונים בצנרת

כפי שניתן לראות, ישנם שלושה סוגים עיקריים של חלקים המרכיבים את המבנה של צנרת הבית. אלו החלקים והמאפיינים שלהם בהרחבה:

א. ביוב – מערכת הביוב אינה מצריכה אנרגיה ופינוי השפכים מתוכה מתבצע על בסיס כוח הכבידה בלבד. נקודות הקצה של מערכת הביוב כוללות את הכיורים, האסלות ואגני המקלחות והאמבטיות. אלו הנקודות מהן מתנקזים מי שופכין דרך צנרת הביוב ולנקודות איסוף מוגדרות מראש. בנוסף, צינורות הביוב חייבים להיות בשיפוע מסוים כדי לאפשר לשופכין לזרום בקלות. בשלבי התכנון והבנייה של הבית מניחים את הצינורות וקובעים גם את נקודות הביקורת.

ב. ניקוז – מערכת הניקוז חשובה מכפי שנהוג לחשוב היות והיא מונעת נזקי רטיבות, נזילות ואיטום. ההבדל בין מערכת הניקוז לבין מערכת הביוב הוא שניקוז מי גשמים יכול להגיע לאדמה, לתעלות או לנחלים טבעיים ללא חשש. מנגד, הניקוז של מי שופכין מחייב שימוש בצינורות ייעודיים.

ג. מים – זו המערכת החשובה ביותר השייכת לצנרת הבית. מקור המים הוא לרוב מגדל מים הנמצא בנקודה גבוהה בישוב, שממנו זורמים המים אל נקודות הקצה על פי חוק הכלים השלובים. הבניין עצמו כולל משאבת מים שתפקידה להעלות את המים למיכל, ממנו מוזרמים המים בלחץ אל שאר המבנה.

תקלות עלולות להתרחש בכל אחד מהחלקים המרכיבים את המבנה של צנרת הבית. כדאי להקדים תרופה למכה ולהקפיד על תחזוקה תקופתית, להתייעץ עם אנשי מקצוע בכל מקרה של התלבטות ולשים לב לשינויים באופי הפעילות של הצנרת. רצוי גם להזמין תיקון צנרת מחברה מנוסה ומוכרת. אין להקל ראש בתקלות קלות היות ובעיות צנרת נוטות להחמיר במהירות ובתוך ימים ספורים בלבד.